The EK1300 EtherCAT P coupler integrates the EtherCAT Terminals into the EtherCAT P network. The coupler converts the passing telegrams from Ethernet 100BASE-TX to E-bus signal representation. A station consists of a coupler and any number of EtherCAT Terminals that are automatically detected and individually displayed in the process image
Special features:
- connection technology: 2 x P-coded M8 sockets
- power supply via EtherCAT P connection
- number of EtherCAT Terminals in the overall system: up to 65,535
The EK1300 has two P-coded M8 connections. The upper EtherCAT P interface is used to connect the coupler to the network, the lower P-coded M8 socket is used for optional continuation of the EtherCAT P topology. In addition, the EK1322 EtherCAT P junction or the EK1310 EtherCAT P extension can be used for extending or creating a line or star topology.
Since EtherCAT P integrates the power supply and the communication on a single line, an additional power supply for the coupler via the terminal points is no longer required. Depending on the application, the system and sensor supply US or the peripheral voltage for actuators UP can be bridged to the power contacts.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EK1300 |
|---|---|
| Task within EtherCAT system | coupling of EtherCAT Terminals (ELxxxx) to 100BASE-TX EtherCAT P networks |
| Data transfer medium | EtherCAT P cable, shielded, to 100BASE-TX EtherCAT P networks |
| Bus interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Power supply | from EtherCAT P (24 V DC (-15 %/+20 %) for US and UP) |
| Sum current | from EtherCAT P, max. 3 A per US and UP |
| Current consumption from US | 40 mA + (∑ E-bus current/4) |
| Current consumption from UP | typ. 4 mA |
| Current supply E-bus | 2000 mA |
| Current rating per port | max. 3 A per US and UP |
| Electrical isolation | 500 V (power contact/supply voltage/Ethernet) |
| Operating temperature | -25…+55°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | EK-44-8pin |
|---|---|
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | EK1300 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


