The EK9500 Bus Coupler connects EtherNet/IP™ networks to the EtherCAT Terminals (ELxxxx) as well as EtherCAT Box modules (EPxxxx) and converts the telegrams from EtherNet/IP™ to the E-bus signal representation. One station consists of an EK9500 and any number of EtherCAT Terminals. The coupler is connected to EtherNet/IP™ via RJ45. In EtherCAT, the EtherNet/IP™ coupler has at its disposal a lower-level, powerful and ultra-fast I/O system with a large selection of terminals. The coupler supports the EtherNet/IP™ profile and fits seamlessly into EtherNet/IP™ networks.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EK9500 |
|---|---|
| Task within EtherCAT system | coupling of standard digital and analog EtherCAT Terminals and EtherCAT Box modules to EtherNet/IP™ networks |
| Number of EtherCAT Terminals | depending on the process data size |
| Type/number of peripheral signals | depending on the process data size |
| Protocol | EtherNet/IP™ |
| Data transfer rates | 100 Mbit/s |
| Configuration | not required |
| Bus interface | 2 x RJ45 (switched) |
| Power supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input current | typ. 120 mA + (total E-bus current)/4 |
| Current consumption E-bus | up to 2 A |
| Power contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical isolation | 500 V (power contact/supply voltage/Ethernet) |
| Dimensions (W x H x D) | 64 mm x 100 mm x 73 mm |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | EK-64-8pin |
|---|---|
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | EK9500 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use



