Product information
| Technical data | Head A |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | ix Industrial® |
| Connector type | plug |
| Contact type | male |
| Number of positions (face) | 10-pin |
| Coding | Type A |
| Rated current | 1.5 A |
| Rated voltage | 50 V AC/60 V DC |
| Mating cycles | ≥ 5000 |
| Wire termination | IDC |
| Max. wire cross-section | AWG24…AWG22 (0.25 mm²…0.34 mm²) |
| Max. cable outer diameter | 6.0...7.2 mm |
| Material | polyamide (PA 6.6) |
| Technical data | Head B |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | RJ45 |
| Connector type | socket |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | 8-pin |
| Rated voltage | 50 V AC/60 V DC |
| Mating cycles | ≥ 750 |
| Wire termination | IDC |
| Max. wire cross-section | AWG28…AWG24 (0.2 mm²…0.5 mm²) |
| Max. cable outer diameter | 9 mm |
| Material | zinc die-cast |
| Technical data | Cable by meter |
|---|---|
| Cross-section (Ethernet) | 4 x 2 x 0.14 mm² (AWG26) |
| Use | fixed installation |
| Material jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer cable diameter | 6.4 mm ± 0.3mm (0.252" ± 0.0118") |
| Min. bending radius, moved | 10 x outer cable diameter |
| Min. bending radius, fixed installation | 5 x outer cable diameter |
| Jacket color | green |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | 30.00 mm |
| A2 | 17.00 mm |
| B1 | 41.00 mm |
| B2 | 15.60 mm |
| Ordering information | Length |
|---|---|
| ZK1096-969A-0005 | 0.50 m |
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use