The MS6xxx series system modules are available in different performance classes and allow power supplies to be used as stand-alone modules. The MS6020-2100-2240 power supply provides 48 V DC and up to 20 A for the system.
The internal power supply is fed with 400...480 V AC from the baseplate on the primary side. Other modules on the same baseplate can use the 48 V DC internally across all data slots or forward it to any external 48 V devices as required.
Product status:
product announcement | estimated market release 3rd quarter 2026
Product information
| Technical data | MS6020-2100-2240 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | power supply |
| Input voltage/current, external | 400 V AC |
| Power supply unit | 48 V/20 A |
| Housing data | R2S2T4 |
|---|---|
| Baseplate interface | data and power connector |
| Number of data slots | 1 |
| Number of power slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use