Product information
| Technical data | ZS3100-0841 |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | M16 |
| Connector type | socket |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | 6-pin |
| Rated current | 5 A at 40°C |
| Rated voltage | 250 V |
| Mating cycles | ≥ 500 |
| Wire termination | solder connection |
| Max. wire cross-section | AWG20 (0.5 mm²) |
| Max. cable outer diameter | 6.0...8.0 mm |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | 54.00 mm |
| A2 | 37.40 mm |
| A3 | 20.00 mm |
| A4 | 30.80 mm |
| A5 | Ø18 |
| A6 | M16 x 0.75 mm |
| Ordering information | |
|---|---|
| ZS3100-0841 | Socket field assembly, Profibus-DP, IP67, M16, angled, female, 6-pin shielded |
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use