The EPP2624-0002 EtherCAT P Box has four relays. Each relay has a make contact, which can be controlled potential-free by the PLC via EtherCAT. The relay contacts can be operated at up to 25 V AC or 30 V DC. The signal state of the individual channels is indicated by LEDs. The signal connection is established via screw-type M12 connectors. The power supply is passed through.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EPP2624-0002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number of outputs | 4 x make contacts |
| Output connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Rated load voltage | 25 V AC/30 V DC |
| Ohmic switching current | 0.5 A AC/2 A DC |
| Minimum permitted load | 10 µA at 10 mV DC |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Nominal output voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | – |
| Current consumption from US | typ. 100 mA |
| Operating cycles mech. (min.) | 1 x 108 |
| Operating cycles electr. (min.) | 2 x 105 (1 A/30 V DC) |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | potential-free switching |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EPP2624-0002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

