The EPP3184-0802 EtherCAT P Box allows the direct connection of HART-capable field devices. It supplies measuring transducers located in the field and transmits their analog measuring signals electrically isolated to the automation device. Overload and open-circuit detection are signaled by the error LEDs, furthermore LEDs inform about the status of the HART communication and signal any communication errors.
The HART (Highway Addressable Remote Transducer) protocol enables two-way communication through digital data transfer via the analog 4…20 mA wiring. In this way, in addition to the analog current signal, further data can be exchanged with the field device via the superimposed digital signal.
The HART communication can also be used for the FDT/DTM concept. The TwinCAT FDT container enables the integration of field device DTMs into TwinCAT Engineering, so that the device configuration and diagnostic functions are available directly within the development environment. As the FDT concept only supports 32-bit, it cannot be used in the 64-bit TwinCAT XAE Shell.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EPP3184-0802 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number of inputs | 4 (single-ended) |
| Input connections | M12 x 1, 5-pin, A-coded |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Signal type | 4…20 mA |
| Internal resistance | typ. 250 Ω |
| Measurement error/uncertainty | < ±0.3% (relative to full scale value) |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | yes |
| Input filter | configurable |
| Specification | HART (version 7) |
| Sensor supply | from load supply voltage UP |
| Current consumption from US | typ. 100 mA |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | standard and compact process image, activatable FIR/IIR filters, limit value monitoring, NE43 NAMUR |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EPP3184-0802 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

