The EP6224-3002 IO-Link module enables the connection of up to four IO-Link devices. These can be actuators, sensors or a combination of both. An additional supply voltage is available on the Class B ports for IO-Link devices with higher power requirements. A point-to-point connection is used between the box and the device. The EtherCAT Box is parameterized via the EtherCAT master. IO-Link is designed as an intelligent link between the fieldbus levels and the sensor, wherein parameterization information can be exchanged bidirectionally via the IO-Link connection. The parameterization of the IO-Link devices with service data can take place from TwinCAT via ADS or, very conveniently, via the integrated IO-Link configuration tool.
In the standard setting, the EP6224-3022 functions as a 4-channel input module, 24 V DC, which communicates with connected IO-Link devices, parameterizes them and, if necessary, changes their operation mode. Each IO-Link port can also be used optionally as a pure input or output. The slim design also enables use in confined spaces.
Special features:
- IO-Link V1.1
- convenient sensor parameterization in TwinCAT
- additional supply P24
- very slim design
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP6224-3002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Data transfer rates | 4.8 kbaud, 38.4 kbaud and 230.4 kbaud |
| Connection technology | M12 socket, 5-pin, a-coded |
| Specification version | IO-Link V1.1, Class B |
| IO-Link interfaces | 4 |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | yes |
| IO-Link sensor supply L+ | 24 V DC, 1.4 A per port, ∑ 4.0 A for 4 ports |
| IO-Link extra power P24 | 24 V DC, 2.0 A per port, ∑ 4.0 A for 4 ports |
| Current consumption from US | typ. 100 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | IO-Link master, Class B, in slim housing |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP6224-3002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

