The ED9186 potential distribution terminal provides eight terminal points with the 24 V potential at the front on the terminal contacts. The 24 V power contact is connected to the front-side terminal contacts and is passed through to the adjacent terminal. The 0 V power contact is not connected to the front-side terminal contacts and is passed through to the adjacent terminal. With the EL9186, the use of additional terminal blocks on the terminal strip can be reduced.
The ED series EtherCAT Terminals have push-in connection technology which makes wiring easy and tool-free.
Product status:
product announcement | estimated market release 2nd quarter 2026
Product information
| General | ED9186 |
|---|---|
| Internal communication protocol | no (passive) |
| System | ED9186 |
|---|---|
| Function | potenial distribution, 8 x 24 V from the power contact +24 V DC |
| Output voltage | from the power contact +24 V DC |
| Diagnostics | no |
| XFC | ED9186 |
|---|---|
| Distributed clocks | no |
| Timestamp | no |
| Oversampling | no |
| Supply and electrical isolation | ED9186 |
|---|---|
| Power contacts | Input voltage | max. 60 V DC/30 V AC |
| Power contacts | Current carrying capacity | max. 10 A |
| Power contacts | Current consumption | load-dependent |
| Power contacts | Output voltage | corresponds to Power contacts | Input voltage |
| Environmental conditions | ED9186 |
|---|---|
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Installation position | variable |
| Standards and approvals | ED9186 |
|---|---|
| Vibration resistance | conforms to EN 60068-2-6 |
| Shock resistance | conforms to EN 60068-2-27 |
| EMC immunity | conforms to EN 61000-6-2 |
| EMC emission | conforms to EN 61000-6-4 |
| Markings | CE |
| Approvals | UL (in preparation) |
| Housing data | ED-12-8pin |
|---|---|
| Weight | approx. 55 g |
| Protection rating | IP20 |
| Material | polycarbonate |
| Dimensions | Width (single) | 15 mm |
| Dimensions | Width (stacked) | 12 mm |
| Dimensions | Height | 100 mm |
| Dimensions | Depth | 65 mm |
| Installation | Terminal/back wall | DIN rail, 35 mm (EN 60715) |
| Installation | Terminal/terminal | double slot and key connection |
| Pluggable wiring level | no |
| Connection technology | push-in |
| Connection cross-section | Solid wire | 0.08…2.5 mm² |
| Connection cross-section | Stranded wire | 0.08…2.5 mm² |
| Connection cross-section | With ferrule | 0.14…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | Solid wire | AWG28…14 |
| Connection cross-section AWG | Stranded wire | AWG28…14 |
| Connection cross-section AWG | With ferrule | AWG26…16 |
| Stripping length | 8…9 mm |
| Power contact | "+" (left) | yes |
| Power contact | "+" (right) | yes |
| Power contact | "-" (left) | yes |
| Power contact | "-" (right) | yes |
| Power contact | "⏚" (left) | no |
| Power contact | "⏚" (right) | no |
| Insertion lock for power contact "⏚" | yes |
| Ordering information | |
|---|---|
| ED9186 | EtherCAT Terminal, potential distribution, 8 x 24 V DC, push-in |
| EF9186 | EtherCAT Terminal, potential distribution, 8 x 24 V DC, push-in, pluggable wiring level |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


