The analog ELX3351-0090 input terminal enables direct connection of a resistor bridge or load cell from hazardous areas, zone 0/20 and 1/21. The terminal can be connected in 4- or 6-wire technology. The ratio between the bridge voltage UD and the supply voltage UR is determined in 16-bit resolution, and the load value is calculated as a process value. Apart from automatic self-calibration (can be deactivated), additional functions such as Tare and Freeze as well as dynamic filters are integrated.
With the aid of the TwinSAFE SC technology (TwinSAFE Single Channel) it is possible to make use of standard signals for safety tasks in any network or fieldbus. To do this, EtherCAT I/Os from the areas of analog input, position measurement or communication (4…20 mA, incremental encoder, IO-Link, etc.) are extended by the TwinSAFE SC function. The properties typical for the signals and the standard functions of the I/O components are retained. TwinSAFE SC I/Os differ optically from standard I/Os by a yellow stripe on the front of the housing.
The TwinSAFE SC technology enables communication via a TwinSAFE protocol. These connections can be distinguished from the usual secure communication via Safety over EtherCAT.
The data from the TwinSAFE SC components is fed via a TwinSAFE protocol to the TwinSAFE Logic, where it can be used in the context of safety-relevant applications. Detailed examples confirmed/calculated by the TÜV SÜD for the correct application of the TwinSAFE SC components and the respective normative classifications can be found in the TwinSAFE application manual.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | ELX3351-0090 |
|---|---|
| Technology | resistor bridge, strain gauge |
| Sensor types | resistor bridge, strain gauge |
| Number of inputs | 1, for 1 resistor bridge in full bridge technology |
| Bridge input resistance | 300 Ω…5 kΩ |
| Measuring range UD | max. ±18…±22 mV |
| Internal resistance | > 50 kΩ (UR, differential), > 1 MΩ (UD, differential) |
| Input filter limit frequency | typ. 3.6 kHz (-3 dB, low pass) |
| Conversion time | typ. 1.6 ms |
| Resolution | 24 bit, 32 bit presentation |
| Filter | 50 Hz, configurable |
| Measurement error/uncertainty | ±0.1% for the calculated load value in relation to the final load value (nominal strain gauge characteristic value of 2 mV/V), self-calibration active, 50 Hz filter active |
| Power supply UV | up to 12 V DC from power contacts, dependent on sensor |
| Supply voltage electronics | 24 V DC (via power contacts), ELX9560 power supply |
| Current consumption power contacts | dependent on sensor, min. 20 mA |
| Current consumption E-bus | typ. 85 mA |
| Supported nominal sensitivity | all, parameter resolution: 0.01 µV/V; recommended: 0.5…3 mV/V |
| Special features | self-calibration, dynamic filters, Freeze, TwinSAFE SC |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus, CCC |
| Ex marking | ATEX: II 3(1)G Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I IECEx: Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I cFMus: AIS Class I, II, III, Division 1, Groups A thru G Class I, Division 2, Groups A, B, C, D Class I, Zone 2, AEx ec [ia Ga] IIC T4 Gc [AEx ia Da] IIIC T4 |
| Housing data | ELX-12-8pin |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate, blue |
| Dimensions (W x H x D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection cross-section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping length | 8…9 mm |
| Power contacts | 2 blade/spring contacts |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | ELX3351-0090 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


