The IP2042-Bxxx digital output connects the binary control signals from the automation unit on to the actuators at the process level. The eight outputs handle load currents of up to 2 A each, although the total current is limited to 12 A. The outputs are supplied by three load circuits; for this reason these modules do not relay the supply voltage. The signals are optionally connected via M12 screw type connectors.
The outputs are short-circuit proof and protected against inverse connection.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data digital outputs | IP2042-Bxxx |
|---|---|
| Number of outputs | 8 |
| Output connections | M12, screw type |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Nominal output voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. output current | 2 A per channel, individually short-circuit proof, sum current max. 12 A (channel 0…3: ∑ 4 A, 4+5: ∑ 4 A, 6+7: ∑ 4 A) |
| Short-circuit current | typ. 4 A |
| Auxiliary power current | typ. 50 mA per channel |
| Current consumption from US (without sensor current) | see documentation |
| Power supply connection | feed: 2 x M8 male socket, 4-pin |
| Bit width in the process image | 8 outputs |
| Electrical isolation | channels/control voltage: no, between the channels: no, control voltage/fieldbus: depends on the bus system |
| Technical data | IP2042-B318 |
|---|---|
| Configuration | via KS2000 or the controller, DP-V1 extensions are supported |
| Data transfer rates | automatic detection up to 12 Mbaud |
| Bus interface | 1 x M12 socket, 5-pin, 1 x M12 plug, 5-pin (tee-connector integrated), B-coded |
| Data transfer medium | shielded copper cable, 2 x 0.25 mm² |
| Power supply | control voltage: 24 V DC (-15%/+20%); load voltage: according to I/O type |
| Power supply connection | feed: 2 x M8 male socket, 4-pin; no downstream connection |
| Box supply current | 85 mA + current consumption of sensors, max. 0.5 A |
| Auxiliary power current | according to I/O type |
| Electrical isolation | control voltage/fieldbus: no, control voltage/inputs or outputs: according to I/O type |
| Data transfer time | approx. 0.5 ms with 10 stations each with 32 bit input and output |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | XXL housing |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 210 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
| Accessories | |
|---|---|
| ZK1020-0101-0xxx | pre-assembled IP-Link cable, drag-chain suitable |
| ZK2000-6100-0xxx | M12, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – open end |
| ZK2000-6162-0xxx | M12, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – M12, socket, straight, female, 4-pin, A-coded |
| ZK2020-3200-0xxx | M8, socket, straight, female, 4-pin – open end |
| ZK2020-3132-0xxx | M8, plug, straight, male, 4-pin – M8, socket, straight, female, 4-pin |
| ZS1020-0010 | IP-Link plug, 1 piece, plug for IP-Link system |
| ZS2000-2610 | Plug field assembly, Sensor, IP65/67, M12, straight, male, 4-pin, A-coded, 0.14…1.5 mm², Ø 4…8 mm |
| ZS2000-2710 | Plug field assembly, Sensor, IP65/67, M12, straight, male, 5-pin, A-coded, 0.25…1.5 mm², Ø 4…8 mm |
| ZS2000-2310 | Plug field assembly, Sensor and Power, IP65/67, M8, straight, male, 4-pin, A-coded, 0.14…0.5 mm², Ø 4…5.5 mm |
| ZS2000-2320 | Socket field assembly, Sensor and Power, IP65/67, M8, straight, female, 4-pin, A-coded, 0.14…0.5 mm², Ø 4…5.5 mm |
| ZS5300-0003 | Mounting plate for Coupler Box, zinc-coated steel sheet, 270 mm x 30 mm x 1.5 mm |
| ZS5000-0014 | blanking plug, plastic (IP65/67), for M8 socket, green, packaging unit = 50 pieces |
| ZS5000-0020 | blanking plug, plastic (IP67), for M12 socket, packaging unit = 50 pieces |
| ZB8801-0000 | torque wrench for hexagonal plugs, adjustable |
| ZB8801-0001 | torque cable key, M8/wrench size 9, for ZB8801-0000 |
| ZB8801-0002 | torque cable key, M12/wrench size 13, for ZB8801-0000 |
| Material compliance | IP2042-B318 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 556-67-2, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Octamethylcyclotetrasiloxane, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

