TwinCAT 3.1 offers an option to manage TwinCAT software licenses directly in distributed systems via the IP67-protected EP6070-0060 EtherCAT Box module. The EP6070-0060 embodies the hardware license key in the modular EtherCAT I/O system. Data transfer takes place via EtherCAT.
The EP6070-0060 license key module is equipped with a local data memory for easy handling of TwinCAT 3.1 licensing. This data memory is used to store the TwinCAT 3.1 license files, is not freely accessible and is managed by TwinCAT 3.1.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP6070-0060 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Task within EtherCAT system | transfer of license information via EtherCAT |
| Technology | EtherCAT license key module |
| Nominal voltage | 24 V (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | – |
| Current consumption from US | typ. 120 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | transmission of license information via EtherCAT |
| Weight | approx. 95 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | EPPxxxx-006x |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 86 mm x 22 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

| Ordering information | |
|---|---|
| EP6070-0060 | EtherCAT Box, license key for TwinCAT 3.1 |
| EP6070-0033 | EtherCAT Box, license key for TwinCAT 3.1, factory-installed licenses |
Loading content ...
| Material compliance | EP6070-0060 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
| Material compliance | SCIP | SCIP No. |
|---|---|
| EP6070-0033 | SCIP submission in progress |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

