The EP3752-0000 EtherCAT Box has two internal 3-axis accelerometers with 10 bits and a selectable measuring range of ±2 g, ±4 g, ±8 g and ±16 g. The sampling frequency is 200 Hz to 5 kHz. Possible applications include the recording of vibrations and shocks/oscillations, and furthermore inclination measurements in all three axes. Since measurement is carried out with two sensors that are positioned at an angle of 90° to each other, the control system can check measured data for plausibility. Extended integrated filter functions allow measured data to be pre-processed and appropriately scaled in order to filter disturbances and to relieve the workload of the control system.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP3752-0000 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of inputs | 2 x 3 axis acceleration |
| Input connections | internal sensors |
| Sensors | 2 x MEMS 3-axis accelerometer |
| Resolution | 10 bit (incl. sign) |
| Measuring range | ±2…16 g |
| Sampling rate | 200 Hz…5 kHz |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | – |
| Sensor supply | from control voltage US |
| Current consumption from US | 120 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | plausibility check possible |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP3752-0000 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

