The I/O modules in the MX-System offer a wide choice for all signal types and directions. The MO1008-0000-1111, with eight digital inputs, acquires binary control signals from the process level and transfers them, with electrical isolation, to the controller. The signal state is shown on the display; the signal interface is established via screw-type M8 connectors.
In addition, various diagnostic options and configurable input filters are available for each channel. The short-circuit proof 24 V DC sensor power supply for the M8 connectors has electronic protection.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MO1008-0000-1111 |
|---|---|
| Product category | I/O modules |
| Category/version | digital input |
| Connection technology | M8 connector |
| Channels | 8 |
| Signal voltage | 24 V DC |
| Housing data | R1S1T1 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MO1008-0000-1111 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 47870314-0231-4085-aa0b-3eaabda05809 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use