The MS1xxx series system modules supply the baseplates with protective extra-low voltages and low voltages. The MS1010-1002-1334 power infeed module provides 24 V DC and up to 7 A for the system.
The integrated power supply is supplied with 1-phase 100...240 V AC. The 1-phase voltage is forwarded via the second connection to supply an additional device such as another MS1010-1002-1334.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MS1010-1002-1334 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | power infeed |
| Input voltage/current, external | 100…240 V AC/10 A |
| Connection technology infeed, external | B17 connector |
| Output voltage/current, external | 230 V AC/10 A |
| Connection technology output, external | B17 connector |
| Power supply unit | 24 V DC/7 A |
| Housing data | R1S3T2 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MS1010-1002-1334 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use