The MS2xxx series system modules supply the baseplates and integrate the MX-System into the EtherCAT network. The MS2625-0011-2245 power infeed module provides 400/480 V AC and up to 25 A as well as EtherCAT for the system. The power is supplied via a hybrid connector.
The integrated 24 V DC power supply is fed from the 3-phase voltage and provides up to 20 A for the baseplate.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MS2625-1001-2245 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | EtherCAT power infeed |
| Input voltage/current, external | 400/480 V AC/25 A |
| Connection technology infeed, external | B23 hybrid connector |
| Power supply unit | 24 V DC/20 A |
| EtherCAT input | B23 hybrid connector |
| Housing data | R2S2T3 |
|---|---|
| Baseplate interface | data and power connector |
| Number of data slots | 1 |
| Number of power slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MS2625-1001-2245 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 98aeabea-192a-4bc0-a2f7-2b10622431d3 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a-I: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use