The MS3xxx series system modules supply additional baseplates or any external devices with voltages. The MS3010-1023-1114 power output module provides separately switchable 24 V DC and 48 V DC and up to 10 A for additional consumers.
The fuses for line protection are integrated and cannot be replaced; an upstream electronic fuse is provided.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MS3010-1023-1114 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | power output |
| Output voltage/current, external | 24 V DC/10 A, 48 V DC/10 A |
| Connection technology output, external | B17 hybrid connector |
| Switchable output | yes |
| Output protection | overcurrent protection |
| Housing data | R1S1T2 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MS3010-1023-1114 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 62709df0-b51c-46d6-a642-dd1038d474aa |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use