The MS4xxx series system modules supply additional baseplates or any external devices with voltages and integrate them into the EtherCAT network. The MS4306-2003-1111 EtherCAT power output module provides 24 V DC for the control voltage US or the load voltage UP and EtherCAT P for additional consumers via two EtherCAT P outputs. Both voltages are protected by integrated electronic fuses; the load voltage UP can also be switched.
The integration of an EtherCAT power output module allows MX-System stations to be expanded to include EtherCAT P Box modules as well as any other EtherCAT P devices.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MS4306-2003-1111 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | EtherCAT power output |
| Output voltage/current, external | 24 V DC/2 x 3 A |
| Connection technology output, external | M8 connector |
| Switchable output | yes |
| Output protection | eFuse |
| EtherCAT forwarding | EtherCAT P, M8 connector |
| Housing data | R1S1T2 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MS4306-2003-1111 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use