The IE1001 digital input module acquires the binary control signals from the process level and transmits them to the higher-level automation unit. The input filter is 3.0 ms. The state of the signals is indicated by light emitting diodes. The signals are connected via M8 screw type connectors.
The sensors are supplied from the box supply voltage US. The auxiliary voltage UP is not used in the input module, but may be connected in order to be relayed downstream.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | IE1001 |
|---|---|
| Number of inputs | 8 |
| Input connections | M8, screw type |
| Nominal input voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input filter | 3 ms |
| “0” signal voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 2) |
| “1” signal voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 2) |
| Input current | typ. 6 mA (EN 61131-2, type 2) |
| Sensor supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Bit width in the process image | 8 inputs |
| Current consumption from US (without sensor current) | 25 mA |
| Electrical isolation | channels/control voltage: no, between the channels: no, control voltage/fieldbus: yes, via IP-Link |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | Extension Box |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Loading content ...
| Material compliance | IE1001 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | a2ebc435-1ef8-41d6-8f65-2d5888b521bc |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

