The EP6228-3132 IO-Link module enables connection of up to eight IO-Link devices, e.g. IO-Link box modules, actuators, sensors or combinations thereof. The EP6228-3132 has 4 x Class A and 4 x Class B ports. The Class B ports provide an additional supply voltage for IO-Link devices with higher power requirements. The EP6228-3132 additionally offers further digital inputs on the four Class A master ports. A point-to-point connection is used between the module and the device. The terminal is parameterized via the EtherCAT master. IO-Link is designed as an intelligent link between the fieldbus level and the sensor, wherein parameterization information can be exchanged bidirectionally via the IO-Link connection. The parameterization of the IO-Link devices can be done from TwinCAT via ADS or very conveniently via the integrated IO-Link configuration tool.
In the standard setting, the eight IO-Link channels of the EP6228-3132 operate as an 8-channel input module, 24 V DC, which communicates with connected IO-Link devices as required, parameterizes them and, if necessary, changes their operating mode. Each IO-Link port can optionally be used as a pure input or output.
The 7/8" power supply connectors offer an increased sum current of the EtherCAT Box so that all IO-Link ports can be operated with maximum current.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP6228-3132 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Data transfer rates | 4.8 kbaud, 38.4 kbaud and 230.4 kbaud |
| Connection technology | M12 socket, 5-pin, a-coded |
| Number of inputs | 4 digital inputs |
| Nominal input voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input filter | 10 µs |
| “0” signal voltage | -3…+5 V |
| “1” signal voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Specification version | IO-Link V1.1, 4 x Class A, 4 x Class B |
| IO-Link interfaces | 8 |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | – |
| IO-Link sensor supply L+ | 24 V DC, 1.4 A per port, ∑ 5.6 A |
| IO-Link extra power P24 | 24 V DC, max. 4.0 A per port, ∑ 4.0 A for 2 ports each for Class B |
| Current consumption from US | typ. 130 mA + load |
| Power supply connection | feed: 1 x 7/8" plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8" socket, 5-pin |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | Class A ports: 1, 2, 5, 6; Class B ports: 3, 4, 7, 8 |
| Weight | approx. 440 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
| Housing data | 7/8" infeed |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 150 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |

Loading content ...
| Material compliance | EP6228-3132 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

