Motor cable, single-phase, AM8000 at AX1000 with M23 connector, 3 million bending cycles, max. 30 m/s, max. 240 m/s², for flexible installation, min. bending radius = 45 mm (5 x OD), fixed installation, min. bending radius = 60 mm (6.5 x OD), (4 x 0.75 mm² + (2 x 0.25 mm²) + (2 x AWG24)).
The cable is UL and CSA listed.
xxxx = ordering indication of the length of the motor cable in decimeters
Product status:
product announcement | estimated market release 3rd quarter 2026
Product information
| Technical data | Head A |
|---|---|
| Installation size | M23 |
| Connector type | plug |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | Power: 3+PE, Signal: 5 |
| Mating cycles | 500 |
| Wire termination | crimp connection |
| Technical data | Head B |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | ix Industrial® |
| Connector type | plug |
| Contact type | male |
| Number of positions (face) | 10-pin |
| Coding | Type A |
| Rated current | 1.5 A |
| Rated voltage | 50 V AC/60 V DC |
| Mating cycles | ≥ 5000 |
| Wire termination | IDC |
| Max. wire cross-section | AWG24…AWG22 (0.25 mm²…0.34 mm²) |
| Max. cable outer diameter | 6.0...7.2 mm |
| Material | polyamide (PA 6.6) |
| Technical data | Head D |
|---|---|
| Installation size | Pitch dimension 5.08 mm |
| Connector type | plug |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | 6-pin |
| Mating cycles | 25 |
| Wire termination | Push-in |
| Max. wire cross-section | AWG26…AWG12 (0.14 mm²…4 mm²) |
| Technical data | Cable by meter |
|---|---|
| Operating voltage | ≤ 600 V |
| Cross-section | 4 x 0.75 mm² + 2 x 0.25 mm² + (2 x AWG24) |
| Cross-section (power) | 0.75 mm² (approx. AWG18) |
| Use | drag-chain suitable |
| Material jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer cable diameter | 9.2 mm ± 0.3 mm |
| Min. bending radius, moved | 6.5 x outer cable diameter |
| Min. bending radius, fixed installation | 5 x outer cable diameter |
| Max. number of cycles | 3 million |
| Jacket color | orange |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | 79.00 mm |
| A2 | 28.00 mm |
| B1 | 30.00 mm |
| B2 | 17.00 mm |
| D1 | 28,00 mm |
| D2 | 31,00 mm |
| Ordering information | Length |
|---|---|
| ZK4100-8121-0050 | 5.00 m |
| sold by the meter, admissible total cable length see documentation of Servo Drive |
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use