Image similar, may contain optional accessories
EtherCAT P signal input
EtherCAT P signal output
M12 I/O connection sockets
Signal status display
Labeling areas
Power supply status display:
Box supply (US)
Auxiliary voltage (UP)
1 | Tx+/GNDS
2 | Rx+/GNDP
3 | Rx-/UP
4 | Tx-/US
1 | A1
2 | A2
3 | B1
4 | B2
5 | n.c.
1, 2 | V Motor
3, 4 | GND Motor
5 | n. c.
1 | +24 V DC US
2 | Input B
3 | GNDS
4 | Input A
5 | Output
1 | GNDS
2 | V Enc
3 | A Enc
4 | B Enc
5 | C Enc
Stepper motor
Motor supply
Digital inputs
Encoder
EtherCAT P: The one cable solution – One step closer to automation without control cabinets
Product status:
regular delivery
Product information
Technical dataEPP7041-1002
ProtocolEtherCAT
Bus interface2 x M8 socket, P-coded, shielded
Number of outputs1 stepper motor, 1 digital 24 V DC output
Number of inputs2 digital inputs, encoder system (24 V DC encoder)
Connection technologyM12 socket, 5-pin, a-coded
Load type2-phase stepper motor (uni-/bipolar)
Nominal voltage8…48 V DC
Output current2 x 1 A, 2 x 1.5 A peak current (overload- and short-circuit proof)
Distributed clocksyes
Step frequencyconfigurable up to 8000 full steps/s
Step pattern64-fold micro stepping
Current controller frequencyapprox. 30 kHz
Diagnostics LEDerror phase A and B, loss of step/stagnation, power, enable
Resolutionapprox. 5000 positions (per revolution)
Current consumption from UStyp. 100 mA
Special featurestravel distance control, encoder input
Weightapprox. 165 g
Operating temperature-25…+60°C
Storage temperature-40…+85°C
Vibration/shock resistanceconforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27
EMC immunity/emissionconforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Protect. rating/installation pos.IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable
Approvals/markingsCE
Housing data8 x M8, 4 x M12
Dimensions (W x H x D)30 mm x 126 mm x 26.5 mm
MaterialPA6 (polyamide)
Installation2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3