EP2008-0001 | EtherCAT Box, 8-channel digital output, 24 V DC, 0.5 A, M8Preferred type
Image similar, may contain optional accessories
EP2008-0001 | EtherCAT Box, 8-channel digital output, 24 V DC, 0.5 A, M8
EtherCAT signal input
EtherCAT signal output
M8 I/O connection sockets
Signal status display
Labeling areas
Power supply status display:
Box supply (US)
Auxiliary voltage (UP)
Power supply feed
Power supply downstream
connection
1 | Tx+
2 | Rx+
3 | Rx-
4 | Tx-
1 | +24 V DC US
3 | GND
4 | Output
1 | +24 V DC US
2 | +24 V DC UP
3 | GND
4 | GND
2-wire
3-wire
Product status:
regular delivery
Product information
Technical dataEP2008-0001
ProtocolEtherCAT
Bus interface2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded
Number of outputs8
Output connectionsM8 x 1, 3-pin, a-coded
Load typeohmic, inductive, lamp load
Nominal output voltage24 V DC (-15%/+20%)
Max. output current0.5 A (short-circuit proof) per channel
Switching timestyp. TON: 50 µs, typ. TOFF: 100 µs
Short-circuit currenttyp. 1.5 A
Distributed clocks
Current consumption from US120 mA
Auxiliary power currenttyp. 20 mA + load
Electrical isolation500 V
Weightapprox. 165 g
Operating temperature-25…+60°C
Storage temperature-40…+85°C
Vibration/shock resistanceconforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27
EMC immunity/emissionconforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Protect. rating/installation pos.IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable
Approvals/markingsCE, UL, ATEX, IECEx
Ex markingATEX:
II 3 G Ex ec IIC T4 Gc
II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc
IECEx:
Ex ec IIC T4 Gc
Ex tc IIIC T135 °C Dc
Housing data8 x M8, 4 x M12
Dimensions (W x H x D)30 mm x 126 mm x 26.5 mm
MaterialPA6 (polyamide)
Installation2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3