Product information
| Technical data | MS8491-0000-1122 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | 24 V/48 V DC buffer |
| Channels | 1 |
| Storage technology | capacitive |
| Capacity | 750 µF |
| Interfaces | M12 connector |
| Housing data | R1S1T2 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use