The KL9020 is attached to the end of the Bus Terminal block in the same way as the standard terminal KL9010 and terminates the terminal block. The KL9020 enables the connection of an Ethernet cable with a RJ45 plug. The K-bus signals are converted to RS485. Power to the KL9020 electronics is supplied via the K-bus. The KL9020 forms a properly working unit together with at least one KL9050. Apart from a supply voltage of 24 V and the insertion of the Ethernet cable, there is no further parameterization or configuration work necessary. The Bus Coupler carries out all diagnosis and commissioning tasks.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | KL9020 |
|---|---|
| Current load | – |
| Power LED | – |
| Defect LED | – |
| Type/number of peripheral signals | Bus Coupler dependency |
| Max. number of bytes fieldbus | Bus Coupler dependency |
| Distance between stations | max. 5 m between KL9020 and KL9050 |
| Bus interface | 1 x RJ45 socket |
| Starting current | – |
| Current consumption K-bus | typ. 70 mA |
| Current supply K-bus | – |
| Power contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Nominal voltage | – |
| Electrical isolation | 500 V (power contact/supply voltage/K-bus) |
| Shield connection | – |
| Electrical connection to DIN rail | – |
| Configuration | none, automatic |
| Special features | end terminal for K-bus extension, up to 31 KL9050 |
| Weight | approx. 45 g |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
Loading content ...
| Material compliance | KL9020 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | a0313847-c263-48b6-8e7e-11a4c9b4d773 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use
