The MS1xxx series system modules supply the baseplates with protective extra-low voltages and low voltages. The MS1163-3002-3449 power infeed module provides 3-phase 400/480 V AC and up to 63 A for the system and is equipped with a main switch to disconnect the power supply.
The fuses on the input side can be replaced via a cover on the front. The supply line is connected in the cover.
In addition, the MS1163-3002-3449 features a fused 400…480 V AC/10 A voltage output located before the main switch.
Product status:
product announcement | estimated market release 2nd quarter 2026
Product information
| Technical data | MS1163-3002-3449 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | power infeed |
| Input voltage/current, external | 400/480 V AC/63 A |
| Connection technology infeed, external | Terminal box |
| Output voltage/current, external | 400/480 V AC/10 A |
| Connection technology output, external | B23 hybrid connector |
| Housing data | R3S4T5 |
|---|---|
| Baseplate interface | data and power connector |
| Number of data slots | 2 |
| Number of power slots | 2 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use