The SVL1xxx 3-phase measurement system with RJ45 connection enables all three primary conductor voltages to be recorded simultaneously. Thanks to the 333 mV output signals, all instrument transformers can easily be connected via patch cable and also have electronic nameplates that make manual configuration of the voltage transformer ratios unnecessary.
The EL3475 EtherCAT Terminal can automatically detect what a mechanically assembled system looks like, making commissioning much easier.
Product status:
product announcement | estimated market release 2nd quarter 2026
Product information
| Technical data | SVL1323 |
|---|---|
| Measuring voltage | 277 V ULN, 480 V ULL |
| Measurement class/overvoltage class | 600 V CAT III, (in preparation: 300 V CAT IV), according to EN61010-2-030 |
| Accuracy class | 0.5 |
| Electronic nameplate | yes |
| Secondary signal | 333 mV |
| Dimensions (W x H x D) | 34 mm x 20.8 mm x 98.4 mm |
| Weight | approx. 45 g |
| Operating temperature | -40…+65°C |
| Storage temperature | -45…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Approvals/markings | CE |
| Accessories | |
|---|---|
| ZB8201-0900 | Snap-on mounting for SCLxxxx/SVLxxxx |
| ZK2003-91D1-3xxx | RJ45, plug, straight, IP20, 8-pin – Push-Pull V4, RJ45, plug, straight, IP65/67, 8-pin |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use