C5240-0010 | 19-inch slide-in Industrial PC
Universal skills in a 19-inch industrial standard: C5xxx
Industrial design and scalable portfolio
Advantage at the very core: the Beckhoff Industrial PCs
Product status:
regular delivery (not recommended for new projects) | recommended alternative: C5240-0030
Product variantsProcessorProduct status
C5240-0030Intel® processor 300, 2 cores (TC3: 50*),
Intel® Core™ 3 Series 2 processor, 4 cores (TC3: 60*),
Intel® Core™ 5 Series 2 processor, 8 cores (TC3: 70*),
Intel® Core™ 7 Series 2 processor, 10 cores (TC3: 80*),
Intel® Core™ 9 Series 2 processor, 12 cores (TC3: 81*)
or
Intel® Celeron®, 2 cores (TC3: 50*),
Intel® Pentium®, 2 cores (TC3: 50*),
Intel® Core™ i3, 4 cores (TC3: 60*),
Intel® Core™ i5, 10 cores (TC3: 70*),
Intel® Core™ i7, 16 cores (TC3: 80*),
Intel® Core™ i9, 24 cores (TC3: 81*)
(12th/13th generation)
regular delivery
C5240-0020Intel® Celeron®, 2 cores (TC3: 50*),
Intel® Core™ i5, 6 cores (TC3: 70*) or
Intel® Core™ i7, 8 cores (TC3: 80*)
(8th/9th generation)
regular delivery
C5240-0010Intel® Celeron®, 2 cores (TC3: 50*),
Intel® Core™ i3, 2 cores (TC3: 60*),
Intel® Core™ i5, 4 cores (TC3: 70*),
Intel® Core™ i7, 4 cores (TC3: 80*)
(6th generation)
or
(7th generation)
regular delivery (not recommended for new projects)
Product information
Technical dataC5240-0010Options
Device type19-inch slide-in Industrial PC
Housingstainless steel based housing, 4 high units, with lockable front flap
5¼-inch slots36
Front flaplockable, includes 2 x USB 2.0, reset key and ATX key, 5¼-inch slots
Protection ratingfront side IP50, rear side IP20
Operating temperature0…55°C
Weight of basic configuration17 kg (37.5 lbs)
Dimensions (W x H x D)482 x 177 x 511 mm (19" x 7" x 20.1"), depth behind front 469 mm (18.5")
MotherboardATX motherboard for 6th/7th generation Intel® Celeron®, Pentium®, Core™ i3/i5/i7
PCIe® slots2 x PCIe® x1, 2 x PCIe® x4, 1 x PCIe® x16, 2 x PCI™ for full-length plug-in cards
Memory4 GB DDR4 RAMup to 64 GB DDR4 RAM
Graphicintegrated in the processor
Ethernet2 x 100/1000BASE-T on-board
RAIDon-board SATA RAID 1 controller
Hard disks/flashhard disk, 3½-inch, 1 TBhard disk up to 4 TB, SSD, CFast
Disk drivemulti DVD
Power supply100…240 V AC24 V DC, UPS
Operating systemWindows 10 IoT Enterprise
OptionsC5240-0010
C9900-C611processor 6th generation Intel® Pentium® G4400, 3.3 GHz, 2 cores (TC2, TC3: 50), instead of Intel® Celeron® G3900 2.8 GHz (TC2, TC3: 50)
C9900-C612processor 6th generation Intel® Core™ i3-6100, 3.7 GHz, 2 cores (TC2, TC3: 60), instead of Intel® Celeron® G3900 2.8 GHz (TC2, TC3: 50)
C9900-C615processor 7th generation Intel® Core™ i3-7101E, 3.9 GHz, 2 cores (TC3: 60), requires a 64 bit operating system, instead of Intel® Celeron® G3900 2.8 GHz (TC3: 50)
C9900-C613processor 6th generation Intel® Core™ i5-6500, 3.2 GHz, 4 cores (TC2, TC3: 70), instead of Intel® Celeron® G3900 2.8 GHz (TC2, TC3: 50)
C9900-C616processor 7th generation Intel® Core™ i5-7500, 3.4 GHz, 4 cores (TC3: 70), requires a 64 bit operating system, instead of Intel® Celeron® G3900 2.8 GHz (TC3: 50)
C9900-C614processor 6th generation Intel® Core™ i7-6700, 3.4 GHz, 4 cores (TC2, TC3: 80), instead of Intel® Celeron® G3900 2.8 GHz (TC2, TC3: 50)
C9900-C617processor 7th generation Intel® Core™ i7-7700, 3.6 GHz, 4 cores (TC3: 80), requires a 64 bit operating system, instead of Intel® Celeron® G3900 2.8 GHz (TC3: 50)