The EP4304-1002 EtherCAT Box has two analog inputs, two analog outputs and two digital inputs, which can be parameterized individually, so that they either process or generate signals in the ±10 V range. The voltage signals have 16-bit resolution. The analog channels have a common ground potential with the UP/24 V DC supply. On each M12 there is a digital type 3 input with 10 µs input filter time and an analog input and an analog output. Since the digital input and analog inputs/outputs are arranged together on one M12 each, complex terminal devices can be controlled with a single connection cable. This saves additional costs, cable channels and installation work.
Special features:
- analog input and output at one port
- additional digital input for error messages, etc.
- compact, narrow IP67 design
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP4304-1002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of outputs | 2 x analog |
| Number of inputs | 2 x analog, 2 x digital |
| Input/output connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Signal type | -10/0…+10 V |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Load | output: 5 kΩ |
| Internal resistance | input: > 200 kΩ |
| Resolution | 16 bit |
| Conversion time | input: ~ 100 µs, output: ~ 40 µs |
| Measurement error/uncertainty | input: < 0.3%, output: < 0.1% (each relative to full scale value) |
| Actuator supply | from the auxiliary voltage UP |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Current consumption from US | 120 mA |
| Special features | combi module, inputs and outputs |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP4304-1002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

